">">
I fredags fick vi lyssna till Johan Konnberg från Elfordon Sverige. 
 
Hans föredrag fokuserade på bilar och inte direkt lastbilar eller båtar mm. 
 
Det finns ca 500 000 elbilar i Sverige idag och det är ca 10 % av alla fordon. 
Till dessa kommer ca 16500 eldrivna lastbilar. Johan pratade om hur laddning kan ske och hur detta påverkar elnätet. Det produceras 170 TWh el i Sverige och vi konsumerar 137 TWh i Sverige, överskottet säljs till utlandet. 
 
År 2050 kommer om det finns 100% elbilar , förbrukas 12 TWh för laddning. Det betyder att vi klarar elproduktionen, sedan skall elen distribueras till laddstationer och det är betydligt svårare. 
 
För att laddinfrastrukturen skall fungera måste många myndigheter samarbeta och dra åt samma håll, tex Boverket, Trafikverket, energimyndigheten, ansvariga för byggande av p-hus mfl.
 
Ett mycket intressant föredrag som avslutades men en titt på Johans elbil, en Nio, ett kraftpaket från Kina.