">">
Skriven av Håkan Boquist den 21 Nov 2025
Denna morgon fick vi höra om SPLV och träffa ledare, föräldrar och deltagare.
Tomas Wårdh hälsade oss alla välkomna och berättade om vårt seglingsläger som är så uppskattat.
Han sa att tanken med lägret är att ungdomarna skal kunna träffas och ha kul tillsammans.
 
Lisa som är mamma till Isamel, en av deltagarna på lägret, berättade att det var första gången Ismael var med på lägret, men att det blev ett läger för hela familjen, Familjen blev inbjudna på eftermiddagarna och Ismaels lillasyster sade till sin mamma att det här kan jag tänka mig jobba med, ”Det här är ju min vardag”. Lisa är mycket nöjd med lägret och tycker det har känts tryggt att kunna låta Ismael vara där på egen hand.
 
Sedan fick vi höra av Richard Kronqvist (som även vill hjälpa till i köket nästa läger), som är pappa till Leonardo. Han berättade att Leonardo behöver integreras med andra barn och det här är integration på riktigt. Leonardo vill gärna vara med igen.
Richard hjälpte för övrigt Håkan och Bengt att grilla hamburgare förra årets After Sail 😊
 
Tove Kajsjö som är ungdomsledare var med för andra gången, om det passar med tiderna vill hon gärna vara med igen. Hon upplever att hon fått ett bredare perspektiv och större förståelse för personer med utmaningar.
De andra ledarna var också väldigt engagerade och positiva. Det var väldigt roligt och lärorikt att vara med som ledare.
 
Heidi Mattsson som är scoutledare berättade att hon såg behov av bildstöd och visuellt stöd, det blev ett stort stöd för deltagarna. Hon berättade också att seglingsledarna fick deltagarna att känna sig trygga, de var väldigt duktiga och kunniga.
 
Ismael och Leonardo som bägge var med på lägret, berättade att det var väldigt roligt, tillsammans med Heidi fick vi veta att man målade en piratflagga som satt uppe i flaggstången hela lägret, man hade dragkamp med brandkåren (de förlorade),
Hade Conga-dans på after sail kvällen, vattenkrig (om man ville), vilket var skönt då det var så varmt och det blev ett bra tillfälle att svalka sig.
Sedan var man givetvis ute och fick segla och åka motorbåt, badade och en massa annat kul.
 
Sven Saghamre berättade en anekdot, då han var med i SPLV, då han fick höra från föräldrarna att det betyder väldigt mycket att kunna få ha barnen på ett läger, där de trivs och familjerna får en stunds avlastning.
 
Sammanfattningsvis är lägret oerhört uppskattat både av familjerna, deltagarna, ledarna och alla involverade i SPLV.
Det kommer bli ett läger 2026, mer info kommer 😊
 
Det kom även upp ett förslag att vi skall ha vårt Rotary möte på SPLV den fredag lägret pågår.
 
Tomas Wårdh, Projektledare SPLV